top of page

Czy można zbudować trwały związek bez seksu? Mgr Natalia Juszczak dla WP Kobieta

Powszechnie wiadomo, że seks scala związek i umacnia łączącą partnerów/partnerki więź. Dla wielu z nas dodatkowo stanowi on również naturalną potrzebę i nieodłączny element relacji romantycznej.
Istnieją jednak pary, które decydują się na zachowanie celibatu, często ze względu na wyznawaną religię, np. do momentu zawarcia związku małżeńskiego lub pary z długim stażem, które z różnych przyczyn rezygnują z intymności.  • Czy decydując się na zachowanie celibatu, można zbudować "pełnowartościowy" związek?

  • Jak wyglądają takie relacje? Na czym są zbudowane?

  • I jak w ich kontekście umiejscowić temat libido oraz aseksualność?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w rozmowie naszej psycholożki i psychoterapeutki - mgr Natalii Juszczak - z Anną Podlaską dla WP Kobieta.

Zdarza się, że w parach z długim stażem ludzie rezygnują z intymności w postaci seksu. Budują związek na przyjaźni, na wzajemnym wsparciu, na innego rodzaju bliskości. (...) Badania pokazują jednoznacznie, że seks jest więziotwórczy, wartościowy dla relacji, ale wszystko też zależy od tego, czy partnerzy, po obydwu stronach, odczuwają z niego satysfakcję. Ważne jest to, na co się umówimy z partnerem.

Zapraszamy do lektury artykułu poniżej lub pod tym linkiem.


Comments


bottom of page