top of page

Grupy wsparcia

Czym jest grupa wsparcia?

Grupa wsparcia to forma pomocy psychologicznej, po którą możesz sięgnąć, gdy jakiś temat jest dla Ciebie dużym wyzwaniem. Wszystkie osoby uczestniczące w spotkaniach grupy wsparcia łączy jeden obszar, w którym doświadczają trudności. Może to być np. zmaganie się z zaburzeniami odżywiania albo doświadczanie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną.

 

Celem uczestniczenia w takich spotkaniach jest uzyskanie emocjonalnego wsparcia przy pracy nad trudnymi dla nas tematami, budowanie zasobów, aby żyć pełnią życia oraz wypracowanie ścieżki działania, aby poradzić sobie z pojawiającymi się na naszej drodze wyzwaniami.

Grupa wsparcia może być dobrym pomysłem, jeśli czujesz się osamotniony_osamotniona w trudnościach, z którymi się zmagasz lub jeśli Twoje otoczenie nie zapewnia Ci wystarczającego wsparcia emocjonalnego.

28.png

Spotkania grup prowadzone są przez jedną lub więcej osób terapeuckich z poszanowaniem prywatności i intymności uczestników_uczestniczek grupy. Atmosfera wzajemnego zrozumienia, empatii i szacunku oraz wspólnota przeżyć osób należących do grupy ułatwiają dzielenie się z innymi własnymi doświadczeniami i uczuciami, których nazywanie i definiowanie stanowi jeden z elementów procesu terapeutycznego. 

Uczestnictwo w spotkaniach grup wsparcia rozwija liczne umiejętności interpersonalne, uczy słuchania oraz nawiązywania i rozwijania relacji, a także pomaga w pracy nad sobą, w rozwoju osobistym oraz w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami.

 

Grupy wsparcia w Instytucie SPLOT

Grupy wsparcia mogą gromadzić osoby zmagające się z różnymi trudnościami i problemami, takimi jak np. uzależnienia lub zespół stresu pourazowego. W Instytucie SPLOT, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom naszych osób pacjenckich, tworzymy grupy skupione wokół społeczności queer, wokół osób, które swojej tożsamości lub orientacji seksualnej nadal poszukują, a także wokół tych, którzy_re zmagają się z lękiem społecznym.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą grup wsparcia!

Grupa wsparcia dla nastolatków_nastolatek odkrywających swoją tożsamość płciową (14-18 lat)

Charakter grupy: grupa będzie miała charakter zamknięty

Czas: spotkania będę odbywały się w piątki co dwa tygodnie, w godzinach 15:00-16:00 (60 min)

Cykl: 6 spotkań poprzedzonych spotkaniem wstępnym

Koszt: 120 zł za miesiąc (2 spotkania)

Koszt spotkania wstępnego: 60 zł

27.png

Ta grupa wsparcia jest skierowana do wszystkich nastolatków_nastolatek, którzy_re odkrywają swoją tożsamość płciową i mają ochotę na ten temat porozmawiać w grupie swoich rówieśników_rówieśniczek. W czasie spotkań będzie przestrzeń na różne kawałki psychoedukacyjne, związane z płcią, ale nie tylko. Zobaczymy, jak radzić sobie z kryzysowymi sytuacji i co robić, kiedy czujemy, że emocje biorą górę. W tej grupie będziemy również starali się zbudować społeczność – sieć wzajemnego wsparcia.

Grupa wsparcia dla osób z lękiem społecznym

Charakter grupy: grupa będzie miała charakter zamknięty

Czas: spotkania będę odbywały się w soboty co dwa tygodnie, w godzinach 11:30-13:30 (120 min)

Cykl: 6 spotkań poprzedzonych spotkaniem wstępnym

Koszt: 320 zł za miesiąc (2 spotkania)

Koszt spotkania wstępnego: 160 zł

23.png

Czy zdarza Ci się mieć natłok negatywnych myśli? Odczuwasz lęk i wycofanie w momencie wykonywania jakiejś czynności? Czy towarzyszy Ci poczucie wyobcowania i napięcia emocjonalnego? Czy lęk wpływa na Twoje codzienne funkcjonowanie? Jeżeli te pytania są z Tobą tożsame, to ta grupa wsparcia może być dla Ciebie.

Grupa wsparcia to przestrzeń gdzie można zadbać o swój komfort psychiczny, w której w swobodny sposób będzie można podwyższać swoją samoocenę czy poczucie własnej wartości, zrozumieć m.in mechanizmy lęku społecznego. Grupa daje możliwość podzielenia się własnymi doświadczeniami i znalezienia oparcia w osobach, które mają podobne przeżycia. Grupa wsparcia dla osób z lękami społecznymi jest grupą zamkniętą a to oznacza, że nie dochodzą do niej nowi uczestnicy w trakcie jej trwania. Grupa odbywa się dwa razy w miesiącu (sobota) przez dwie godziny.

Grupa wsparcia dla osób, które szukają swojej tożsamości (18+)

Charakter grupy: grupa będzie miała charakter zamknięty

Czas: spotkania będę odbywały się w soboty co dwa tygodnie, w godzinach 14:00-16:00 (120 min)

Cykl: 6 spotkań poprzedzonych spotkaniem wstępnym

Koszt: 320 zł za miesiąc (2 spotkania)

Koszt spotkania wstępnego: 160 zł

24.png

Może nie czujesz satysfakcji z obecnego związku lub przeszłych relacji i zastanawiasz się dlaczego? Może odkrywasz w sobie uczucia czy stany, które ciężko ci jednoznacznie skategoryzować i nie wiesz, co z tym zrobić? Może doświadczasz intensywnego lęku na myśl, że możesz być osobą nieheteroseksualną. Może masz już za sobą jakiś coming out, ale czujesz, że jest jeszcze coś więcej?

Odkrywanie swojej tożsamości w świecie, który narzuca nam heteroseksualność, jest trudne. Grupa wsparcia dla osób poszukujących swojej tożsamości powstała po to, aby jej uczestnicy_uczestniczki mogli_mogły znaleźć siłę i oparcie w osobach, które przechodzą przez podobne rzeczy. Taka przestrzeń może pomóc w tym, aby zobaczyć siebie takim, jakim się jest.

Grupa wsparciowo-rozwojowa dla transpłciowych i niebinarnych młodych dorosłych (18-24 lata)

Charakter grupy: grupa będzie miała charakter zamknięty

Czas: spotkania będę odbywały się w soboty co dwa tygodnie, w godzinach 16:30-18:30 (120 min)

Cykl: 6 spotkań poprzedzonych spotkaniem wstępnym

Koszt: 280 zł za miesiąc (2 spotkania)

Koszt spotkania wstępnego: 140 zł

25.png

Grupa wsparcia to przestrzeń do budowania pewności siebie i wewnętrznych zasobów,  otrzymywania emocjonalnego wsparcia przy pracy nad trudnymi dla nas tematami, czy okazja, aby spróbować czegoś nowego. Uczestnictwo w takiej grupie z osobami, które mogą mieć częściowo podobne doświadczenia do nas, to szansa na poznanie nowych osób oraz  wzmacnianie siebie nawzajem. W tej grupie będziemy stawiać przede wszystkim na budowanie społeczności – sieci wzajemnego wsparcia.

Spotkania wszystkich grup wsparcia odbywają się stacjonarnie w Instytucie SPLOT

(ul. Ptasia 4/1, Warszawa).

Chcesz dołączyć do którejś z grup wsparcia? A może masz jakieś pytania?

 

Skontaktuj się z nami przez umieszczony obok formularz. Napisz, którą z proponowanych grup jesteś zainteresowany. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące spotkań grup, ich formuły lub kwestii organizacyjnych, możesz również zadać je nam w swojej wiadomości.

bottom of page