top of page

Terapia LGBTQIA+ friendly 

W Instytucie SPLOT dbamy o to, aby wiedza naszych specjalistów_specjalistek na tematy związane ze społecznością LGBTQIA+ była zawsze na najwyższym poziomie. Wiemy, że jest to obszar, który dynamicznie się zmienia i w którym ciągle dochodzi do nowych odkryć.

47.png

Pracujemy w duchu afirmatywnego podejścia do tożsamości płciowej i seksualnej oraz różnego rodzaju związków, które nie wpasowują się w tradycyjny heteronormatywny model.

Od dziecka uczymy się, że jesteśmy heteroseksualni i/lub cispłciowi – i, nawet jeśli nie jest to prawda, wierzymy w to. Eksplorowanie tożsamości seksualnej i/lub płciowej jest trudne, bo zazwyczaj trafiamy z jednego pudełka do drugiego: jak nie jesteśmy hetero, to jesteśmy homo. Seksualność i płciowość człowieka jest jednak o wiele bardziej wielopłaszczyznowa.

 

Seksualność i relacje

Różne osoby ze społeczności LGBTQIA+ doświadczają częściowo podobnych rzeczy wynikających z dyskryminacji, a częściowo mają zupełnie inne doświadczenia, specyficzne dla danej tożsamości. Lesbijka może zmagać się z obowiązkową heteroseksualnością, osoba biseksualna z wrażeniem, że nie jest wystarczająco queer, a osoba w spektrum aromantyczności z przekonaniem, że nigdy nie będzie szczęśliwa. Możemy być osobą, która w ogóle nie potrzebuje i nie chce się określać, a doświadczać trudności związane z tym, że żyje w otoczeniu, które od niej jasnego określenia siebie wymaga.

46.png

Płciowość

Proces odkrywania, że płeć, która została nam przypisana przy urodzeniu nie jest poprawna może mieć tysiąc scenariuszy: możemy zauważyć to w dzieciństwie, gdy dorastamy, czy przy przejściu na emeryturę. Nie ma jednego przepisu na to doświadczenie. Eksplorowanie naszej własnej płciowości to przede wszystkim kontakt ze sobą: sprawdzanie, do czego mi blisko/daleko, jak chcę, żeby inni się do mnie zwracali czy jaką chcę mieć ekspresję.

Samo opiniowanie transpłciowości w Instytucie SPLOT trwa od jednego spotkania do tylu spotkań, ile jest osobie potrzebne – jeśli ktoś przychodzi tylko po opinię psychologiczną, to może ją dostać na pierwszej konsultacji psychologicznej. Działamy zgodnie z modelem świadomej zgody i najnowszymi badaniami naukowymi w obszarze transpłciowości.

49.png

Po co poradnictwo LGBTQIA+?

Spotkania w ramach poradnictwa LGBTQIA+ to przestrzeń, aby wzmocnić i rozwinąć swoją queerową tożsamość. Temat i ilość spotkań jest ustalana na pierwszych konsultacjach i jest dostosowana do potrzeb osoby. Poniżej rozpisałam możliwe tematy, nie jest to jednak lista, która wyczerpuje temat.

Być może…

  • zauważasz, że uwewnętrzniłaś_eś negatywne komunikaty na temat LGBTQIA+, np. krzywisz się na myśli o paradzie równości, słowo gej/lesbijka wywołują w tobie intensywną emocjonalną reakcję, boisz się wypowiedzieć niektóre słowa na głos, uważasz, że osoby LGBTQIA+ przesądzają w walce o prawa lub są zbyt radykalne, jesteś przekonany_a, że jeśli jesteś LGBTQIA+, to nigdy nie będziesz szczęśliwy_a/nie ma dla Ciebie przyszłości

  • chcesz znaleźć nowy sposób radzenia sobie z sytuacjami, w których mowa jest o seksualności i/lub płci

  • zastanawiasz się, czy jesteś w spektrum aseksualności lub aromantyczności

  • nie znajdujesz osoby, z którą chcesz wejść w relację i zastanawiasz się, dlaczego

  • nie czerpiesz satysfakcji z relacji i zastanawiasz się dlaczego

  • ​zastanawiasz się nad coming outem: czy jest on w ogóle potrzebny, jak zrobić go bezpiecznie, czy są może jakieś alternatywy do coming outu?

  • masz trudności w samoakceptacji, np. ciągle masz nadzieje, że jednak okaże się, że jesteś hetero/cis

  • doświadczasz samotności i/lub izolujesz się od osób ci bliskich

  • zmagasz się ze stresem mniejszościowym, np. doświadczasz niskiego poczucia wartości, ze względu na chroniczne poczucie odrzucenia albo samotności

  • sam_a nie jesteś LGBTQIA+, ale potrzebujesz psychoedukacji w tym obszarze, ze względu na bliską Ci osobę (np. dziecko)

  • jesteś w spektrum autyzmu lub masz ADHD i zastanawiasz się jak to wpływ na twoją orientację seksualną i/lub tożsamość płciową

  • masz potrzebę zgłębić temat płci/tożsamości płciowej

  • obawiasz się, że to jak doświadczasz swojej seksualności i/lub płci jest „nienormalne” i potrzebujesz się upewnić, że wszystko w porządku

45.png

Jesteśmy świadomi_świadome, jak trudne może być odkrywanie siebie w społeczeństwie, które narzuca heteroseksualność i cispłciowość, a każdą inną opcję przedstawia jako “tę gorszą.

48.png

Skupiamy się na tym, aby słuchać osób z ucieleśnionym doświadczeniem bycia queer, nie podważając ich osobistych doznań i nie próbując na siłę wepchnąć do sztywnej kategorii – będziemy więc towarzyszyć Ci w Twoim odkrywaniu siebie z pełną świadomością tego, że w tym przypadku to Ty jesteś ekspertem_ekspertką. 

Może być również tak, że - należąc do społeczności LGBTQIA+ - w życiu codziennym doświadczasz trudności w obszarze zdrowia psychicznego (np. depresji czy zaburzeń lękowych), które nie są bezpośrednio związane z byciem queer,  ale chcesz zasięgnąć pomocy specjalisty_specjalistki, co do którego_której będziesz mieć pewność, że wykaże się postawą pełną szacunku, akceptacji i zrozumienia dla Twojej tożsamości. W Instytucie SPLOT jest to możliwe. 

 

Skorzystaj z jednej z oferowanych przez nas form wsparcia:

bottom of page