top of page

Terapia seksuologiczna

Profesjonalnie o seksualności

Terapia seksuologiczna adresowana jest do wszystkich osób, które poszukują wsparcia w zakresie swojej seksualności. Seksualność człowieka jest związana z jego funkcjonowaniem psychicznym, dlatego terapię seksuologiczną prowadzą seksuolodzy_seksuolożki z wykształceniem psychoterapeutycznym lub medycznym (lekarze_lekarki).

12.png

Zadaniem terapii seksuologicznej jest zidentyfikowanie przyczyny pojawiającego się problemu oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia z uwzględnieniem psychoterapii jak i farmakoterapii, jeżeli taka zostanie wskazana przez lekarza współpracującego z psychoterapeutą. 

Seksuologia łączy w sobie elementy nauk psychologicznych oraz wielu dziedzin medycyny, dlatego w ramach terapii uwzględniane są również ogólne wyniki badań, konsultacje ginekologiczne, urologiczne czy endokrynologiczne. Interdyscyplinarne poszukiwanie przyczyny problemu pozwala postawić diagnozę i na jej podstawie zaplanować proces leczenia.

W Instytucie SPLOT oferujemy terapię obejmującą zarówno psychologiczny, jak i biologiczny wymiar problemów seksualnych. Na konsultację możesz zapisać się w sytuacji jakichkolwiek wątpliwości dotyczących funkcjonowania seksualnego - zarówno obaw związanych z pierwszym kontaktem seksualnym, antykoncepcją, bólem podczas stosunku seksualnego, jak i wątpliwościami dotyczącymi tożsamości czy orientacji seksualnej. Ten rodzaj terapii jest również wskazany dla osób, które doświadczają trudności w relacjach ze względu na problemy seksualne. Może być prowadzona indywidualnie, jak i w parze – odpowiednią dla Ciebie formę terapii seksuologicznej ustalisz z terapeutą_terapeutką na pierwszej konsultacji.

Kiedy warto zgłosić się do seksuologa_seksuolożki?

Problemy dotyczące seksualności, a więc takie, którymi zajmują się seksuolodzy_seksuolożki, obejmują szereg różnorodnych dolegliwości - do tych, z którymi najczęściej spotykają się w swojej praktyce należą m.in.:

  • zaburzenia erekcji,

  • zaburzenia orgazmu,

  • zmiana w odczuwanym libido,

  • dyskomfort spowodowany bólem podczas stosunku.

10.png

Do gabinetu seksuologa_seksuolożki często trafiają również osoby, które zmagają się z trudnościami w zdefiniowaniu i określeniu własnej orientacji lub tożsamości seksualnej, które mogą wpływać na ogólny obraz siebie, niechęć do własnego ciała oraz nawiązywania i utrzymywania kontaktów seksualnych.

Wszystkie sytuacje nadużyć seksualnych w dzieciństwie czy w relacjach w dorosłym życiu są również warte podjęcia terapii pod okiem seksuologa_seksuolożki. Bardzo trudne doświadczenia, o których trudno rozmawiać, często przybierają formę wstydu i wyparcia, które rzutuje na samopoczucie i zdrowie psychiczne. 

Seksualność to jeden z elementów relacji partnerskiej - jeżeli z powodu seksu w takiej relacji pojawiają się problemy, w ramach terapii seksuologicznej  można odbywać sesje partnerskie lub indywidualne, których celem jest poprawa funkcjonowania seksualne w parze.

11.png

Problemy seksualne mogą dotyczyć również osób leczących się z powodu innych zaburzeń psychicznych, takich jak np. depresja czy zaburzenia lękowe.  Najczęściej pojawiającymi się zaburzeniami seksualnymi w wyniku leczenia psychiatrycznego (z zastosowaniem farmakoterapii) są zaburzenia libido oraz problemy z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji – warto wtedy skonsultować  się z seksuologiem_seksuolożką.

Nasi_nasze specjaliści_specjalistki w prowadzonym procesie terapeutycznym uwzględniają wpływ przebiegu choroby podstawowej oraz leków stosowanych w jej leczeniu na funkcje seksualne pacjenta. Pamiętaj, że choroby i zaburzenia psychiczne nie muszą oznaczać deficytów w sferze seksualnej - odpowiednio dobrane leczenie i skuteczna terapia pomogą rozwiązać pojawiające się problemy i zapewnią Ci satysfakcjonujący seks.

Jeżeli masz wątpliwości lub jakiekolwiek obawy, które dotyczą Twojej seksualności lub Twoich relacji, możesz skorzystać z konsultacji seksuologicznej w  formie stacjonarnej lub online, w trakcie której dowiesz się czy ta forma terapii, konsultacji lub wsparcia edukacyjnego jest dla Ciebie odpowiednia.

 

Jeśli w Twoim życiu seksualnym coś się zmieniło, a kontakty intymne nie przynoszą Ci radości lub wręcz przeciwnie - powodują ból i dyskomfort - trafiłeś w odpowiednie miejsce. Umów się na konsultację seksuologiczną przez naszą stronę internetową lub drogą mailową bądź telefoniczną i pamiętaj, że nikt nie zadba o Ciebie lepiej niż Ty sam!

bottom of page