top of page

Psychoterapia indywidualna

Czym w ogóle jest psychoterapia?

Psychoterapia indywidualna stanowi formę wsparcia terapeutycznego, która służy przede wszystkim poprawie szeroko pojętego samopoczucia i zdrowia psychicznego, rozwojowi relacji i umiejętności społecznych oraz radzeniu sobie z napotykanymi na swojej drodze problemami.

Pomaga ona m.in.:

  • zrozumieć i poznać siebie

  • zgłębić swoje stany emocjonalne

  • przepracować i uporządkować sytuacje z przeszłości

  • poszerzyć własną świadomość oraz posiadane zasoby

  • zmniejszyć i przepracować zgłaszane objawy czy trudności

  • nauczyć się stawiania granic

  • zrozumieć schematy i sposób myślenia, którymi się posługujemy, np. w relacjach

 

Terapia szyta na miarę

6.png

  • nurt psychoanalityczny - skupia się na badaniu nieświadomych motywów, przekonań, konfliktów, myśli czy emocji. Terapeuta_ka wyłapuje je i przekazuje osobie pacjenckiej, tak aby to, co było nieświadome, stało się świadome

  • nurt psychodynamiczny - czerpie z założeń nurtu psychoanalitycznego. Skupia się na wewnętrznych i nieświadomych mechanizmach działania i ich wpływie na teraźniejszość oraz umożliwia osobie pacjenckiej wgląd w konflikty, które nie zostały rozwiązane w przeszłości np. w okresie dzieciństwa.

  • nurt poznawczo-behawioralny - skupia się głównie na tzw. „tu i teraz”. Celem terapii jest w tym przypadku modyfikacja i zrozumienie zachowań, schematów emocji, myśli, przekonań (o sobie samym, innych czy o otaczającym nas świecie) i reakcji fizjologicznej naszego ciała. Nurt ten stawia nacisk na pracę własną poza gabinetem tzn. terapeuta_ka może zadać Ci pracę domową pod postacią prowadzenia dzienniczka myśli czy emocji. Terapia w tym nurcie może sprawdzić się w zaburzeniach odżywiania, zaburzeniach lękowych, zaburzeniach depresyjnych, fobiach, zachowaniach obsesyjno-kompulsywnych czy w PTSD.

  • nurt Gestalt - koncentruje się na osiągnięciu jedności ciała i umysłu. Wspólnie z terapeutą_tką wybierasz to, co jest dla Ciebie do przepracowania.

  • nurt humanistyczny - umożliwia osobie pacjenckiej osiągnięcie pełniejszej akceptacji oraz dążenie do samorealizacji. Decyzyjność, sprawczość i odpowiedzialność jest kwestią osoby, która przyszła do gabinetu. Osoba terapeucka jest bezwarunkowo akceptująca, empatyczna, a także autentyczna.

  • nurt integracyjny - łączy w sobie kilka nurtów i podejść, tak aby jak najlepiej pomóc osobie pacjenckiej. 

  • nurt systemowy - zakłada, że osoba pacjencka żyje w różnych systemach np. w systemie rodzinnym czy związkowym, w których funkcjonuje w odmienny sposób. Osoba jest elementem danego systemu i wraz z innymi jej członkami tworzy pewną całość. Terapia umożliwia odkrycie zależności i ich skutków pomiędzy danymi członkami określonego systemu. Osoba pacjencka wyraża potrzeby, opinie i uczucia na równi z innymi osobami żyjącymi we wspólnym systemie. Zgłaszane trudności są rozwiązywane w aspekcie całego systemu. Nurt ten może sprawdzić się w przypadku osób w kryzysie małżeńskim, relacyjnym czy rodzinnym, w tym także osób z rodzin dysfunkcyjnych.

  • terapia schematów - umożliwia zrozumienie schematów, jakimi osoba pacjencka posługuje się w swoim życiu. Nurt ten polecany jest w zaburzeniach osobowości i w przewlekłych zaburzeniach emocjonalnych. Sprawdzi się m. in. u osób, które chcą poznać schemat angażowania się np. w toksyczne relacje z innymi osobami. 

W Instytucie SPLOT oferujemy zarówno krótko- jak i długoterminowe formy wsparcia psychoterapeutycznego w różnorodnych nurtach psychologicznych:

3.png

W Instytucie SPLOT znajdziesz terapeutów_ki, którzy_re swoją fachową wiedzą i umiejętnościami pomogą Ci stawić czoła napotykanym trudnościom oraz będą wytrwale wspierali_ły Cię w procesie terapeutycznym. Poświęcony czas i zaangażowanie przyniosą korzyści, które będą dla Ciebie bezcenne. 

Od czego zacząć?

Masz prawo czuć obawy przed pierwszą wizytą u specjalisty_tki, ale pamiętaj, że  korzystanie z terapii nie jest powodem do wstydu. Podobnie jak regularne badania i wizyty w gabinecie lekarskim są wyrazem świadomego dbania o zdrowie fizyczne, tak samo wsparcie psychoterapeutyczne stanowi wyraz troski o dobrostan psychiczny i powinno być powodem do dumy!

Wybierając formę wsparcia terapeutycznego, zastanów się:

  • Czy szukasz terapii krótko- czy długoterminowej?

  • Jak często chcesz spotykać się z osobą terapuecką?

  • Czy terapia ma odbywać się stacjonarnie, online czy może hybrydowo?

  • Czy masz łatwy dojazd do danego gabinetu psychologicznego?

  • Który nurt i jego założenia najbardziej Ci odpowiadają?

4.png

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, możesz zadać nam je w wiadomości mailowej lub telefonicznej - chętnie wesprzemy Cię naszą wiedzą i doświadczeniem, kierując pod opiekę terapeuty_ki, który_a najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom!

Pamiętaj, że możesz również skorzystać z konsultacji psychologicznej, w trakcie której w rozmowie z psychologiem ustalisz, jaka forma wsparcia terapeutycznego będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

Zapraszamy do zapisów przez naszą stronę internetową oraz do kontaktu drogą mailową lub telefoniczną. Trzymamy kciuki!

bottom of page