top of page

Warsztaty dla szkół i biznesu

W Instytucie SPLOT prowadzimy warsztaty dotyczące wpływu cyfryzacji i social mediów na naszą codzienność, sposób postrzegania siebie oraz na zdrowie psychiczne dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Przygotowaliśmy dla Was ofertę warsztatów szytych na miarę - formę, czas trwania i zagadnienia poruszane w czasie zajęć dostosowujemy do wieku i profilu naszych odbiorców. 

Dlaczego uważamy, że te zajęcia są ważne i potrzebne?

“Instagram rujnuje psychikę”, “Jak nie wpaść w Insta-depresję?”, “Nastolatki winią Instagram za kompleksy i depresję” - to zaledwie kilka tytułów, jakie pojawiają się w wyszukiwarce po wpisaniu hasła: “Instagram a depresja”. Łącznie wyszukiwań o tej tematyce jest blisko 2 miliony. Dla porównania - w języku angielskim (“Instagram depression”) pojawia się aż 398 milionów wyników. 

Grafiki (strona)-4.png

W 2022 roku dochodzimy do momentu, w którym zarówno użytkownicy, jak i specjaliści w dziedzinie zdrowia psychicznego wiedzą, jak potężnym zagrożeniem dla psychiki młodych osób jest Instagram i podobne do niego media. W dalszym ciągu brakuje jednak programów edukacyjnych i profilaktycznych, które stanowiłyby gotowe rozwiązanie istniejącego problemu.

Dotychczasowa komunikacja wspierająca osoby z różnorodnymi zaburzeniami nie uwzględnia czynnika wpływu social mediów na te osoby. Badania pokazują, że stany lękowe, depresyjne czy zaburzenia odżywiania są mocno skorelowane z nadużywaniem lub destrukcyjnym stylem korzystania z social mediów i co najistotniejsze - wszystkie mogą prowadzić do zaburzeń depresyjnych.

Do kogo skierowane są warsztaty?

Stworzyliśmy ofertę warsztatów, które kierujemy do trzech grup docelowych - do dzieci i młodzieży, osób dorosłych oraz do grupy rodziców szczególnie zainteresowanych tematem wychowywania dzieci w dobie nowoczesnych technologii i wszechobecnej cyfryzacji.

1. Warsztaty dla dzieci i młodzieży

Do udziału w nich zapraszamy osoby w wieku 11-18 lat. Jest to czas, w którym młodzież zaczyna korzystać z social mediów i kształtuje adaptacyjne lub destrukcyjne sposoby używania ich. Naszym celem jest przygotowanie młodzieży do świadomego i zdrowego korzystania z social mediów oraz dokonywanie ewentualnej korekty destrukcyjnych stylów zachowań w sieci.

2. Warsztaty dla dorosłych

Do udziału w nich zapraszamy wszystkie osoby chcące zdobywać wiedzę dotyczącą wpływu technologii i cyfryzacji na kondycję psychiczną. Tematyka warsztatów będzie dopasowana do potrzeb grupy - na warsztatach możemy omawiać działanie social mediów i technologii w wybranych obszarach: praca, dom, relacje międzyludzkie. Na spotkaniu dowiemy się m.in.: jak social media wpływają na naszą uważność i koncentrację, jak świadomie z nich korzystać oraz w jaki sposób redukować negatywny wpływ cyfryzacji na nasze życie.

 

3. Warsztaty dla rodziców “Cyfrowy smoczek”

Do udziału w nich zapraszamy rodziców dzieci w każdym wieku. Celem warsztatów jest przybliżenie rodzicom wiedzy dotyczącej wpływu technologii i cyfryzacji na dzieci od pierwszych dni życia, aż po okres późnej adolescencji. Na spotkaniu dowiadujemy się m.in.: czym jest cyber smoczek, w jakim wieku można podać dziecku tablet, dlaczego nie warto korzystać z urządzeń ekranowych przy dziecku oraz jakie są pierwsze objawy uzależnienia od ekranu.

40.png

Ile trwają warsztaty?

Warsztaty w zależności od potrzeb i możliwości grupy mogą trwać od 60 do 120 minut. Szczegółowy czas trwania i formę warsztatów ustalamy indywidualnie.

 

Jaka jest forma warsztatów?

Szczegółowa forma warsztatów jest personalizowana pod profil i wiek grupy. Podstawowym założeniem warsztatów jest przekazywanie wiedzy w formie praktycznych ćwiczeń i zabaw. Każdy blok tematyczny poprzedzony jest krótkim wstępem teoretycznym - przedstawionym za pomocą mapy myśli. Następnie przechodzimy do ćwiczeń lub zabaw grupowych.

W przypadku grup starszej młodzieży i osób dorosłych pozostawiamy więcej przestrzeni na dłuższe dyskusje.

 

Jakie tematy są poruszane na warsztatach?

Tematyka warsztatów dotyczących wpływu cyfryzacji i social mediów

1. Media społecznościowe w Polsce. Krótkie wprowadzenie, przedstawienie podstawowych statystyk i wyników dotychczasowych badań dotyczących wpływu technologii na młode osoby. Ważne: Nie straszymy - treści przekazujemy w formie ciekawostek i zaproszenia do dyskusji.

39.png

2. Samoocena i poczucie własnej wartości - jak zmieniają się w trakcie naszego życia. W jaki sposób nie ulegać negatywnemu wpływowi social mediów. Omówienie okresu wczesnej i późnej adolescencji z perspektywy psychologii. Zwrócenie uwagi na istotną rolę porównań społecznych w kształtowaniu się pewności siebie. Wskazanie praktycznych przykładów, w jaki sposób media społecznościowe dostarczają nam przestrzeni do porównań w dół. Omówienie rodzajów porównań i ich skutków oddziaływania na nas.

3. W krzywym zwierciadle. O zniekształconym obrazie ludzkiego ciała i życia w social mediach. O technikach i metodach wpływu społecznego, których na co dzień nie jesteśmy świadomi.

4. Test poznawczy. Na jakim poziomie jest nasze utrzymanie uwagi i pamięć? W jaki sposób media społecznościowe obniżają nasze funkcje poznawcze i jak temu przeciwdziałać? Dlaczego ubieramy się podobnie do rówieśników? Dlaczego słuchamy tej samej muzyki? Jak social media mogą testować i weryfikować nasze poczucie indywidualności i potrzebę kreatywności?

38.png

5. Emotikony. Omówienie komunikacji w Internecie. Porównanie komunikacji offline i online. Zwrócenie uwagi na podstawowe różnice i ich oddziaływanie na jakość naszych relacji. Omówienie najczęstszych powodów nieporozumień na komunikatorach online. Tworzenie własnego słownika znaczeń emotikonów i weryfikowanie jego trafności z rówieśnikami.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty warsztatów dla szkół i biznesu

 

Skontaktuj się z nami przez umieszczony obok formularz. Napisz, jaka forma warsztatów Cię interesuje oraz do jakiej grupy wiekowej mają być skierowane zajęcia. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące warsztatów, ich treści lub formy, możesz również zadać je nam w swojej wiadomości.

6. Hejt. W jaki sposób reagować na hejt w Internecie. W jaki sposób redukować ryzyko pojawienia się hejtu w aplikacjach społecznościowych. Omówienie psychologicznego profilu osoby hejtującej.

7. Pozytywne korzystanie z social mediów - implementacja kreatywnych i społecznych rozwiązań na tworzenie własnych projektów społecznych. Przedstawienie topowych organizacji w Polsce dla aktywnie działającej młodzieży w internecie. Przedstawienie zasobów i możliwości mediów społecznościowych do samorozwoju w każdym wieku!

8. Podsumowanie. Ja jako odbiorca i twórca treści w social mediach. W jaki sposób cieszyć się z benefitów istnienia mediów społecznościowych, nie stając się ich ofiarą.

Tematyka warsztatów dla rodziców “Cyfrowy smoczek”

Podczas warsztatów odpowiemy na pytania:

  • Czym jest cyber smoczek?

  • W jakim wieku można podać dziecku tablet?

  • Jak zachowanie rodziców wpływa na sposób korzystania z urządzeń cyfrowych przez dzieci?

  • Dlaczego nie warto korzystać z urządzeń ekranowych przy dziecku?

  • Pierwsze objawy uzależnienia od ekranu - jak rozpoznać problem?

  • W jaki sposób Instagram i inne media społecznościowe testują słabości naszych dzieci i jak temu zapobiec?

  • Dlaczego silna i stabilna samoocena to jeden z ważniejszych zasobów, w jakie warto wyposażyć dziecko w XXI wieku?

  • W jaki sposób trendy na Instagramie wpływają na postrzeganie piękna przez młodych użytkowników_użytkowniczki?

41.png
bottom of page