top of page
Ania Wiatrowska.jpg

Anna Wiatrowska

psycholożka, psychoterapeutka, trenerka grupowa

Ania Wiatrowska jest psycholożką, psychoterapeutką systemową w trakcie szkolenia (WTTS) oraz trenerką grupową (grupa TROP), która specjalizuje się w pracy z

osobami LGBTQIA+. Od 2020 roku prowadzi na Instagramie profil @queerowyfeminizm, który jest miejscem dzielenia się najnowszą wiedzą i badaniami naukowymi w obszarze psychologii, queeru i feminizmu z ponad 100 tys. społecznością.

Jak pracuje?

W pracy najważniejsza jest dla niej relacja zbudowana na zaufaniu i bezpieczeństwie. Pracuje w podejściu systemowym, co oznacza, że postrzega osobę i jej zachowanie w sposób, który uwzględnia jej kontekst, otoczenie oraz warunki. Korzysta również z terapii akceptacji i zaangażowania (trzecia fala terapii poznawczo-behawioralnej) – to oznacza, że szczególnie ważne jest dla niej budowanie w osobach psychologicznej elastyczności, wzmacnianie akceptacji, uważności oraz praca na wartościach. 

Doświadczenie

​Jej praktyka w obszarze queerowym zaczęła się prawie dziesięć lat temu, kiedy prowadziła warsztaty na temat różnorodności w płci i seksualności dla młodzieży i dorosłych w Berlinie. Od tamtej pory zgromadziła bogate doświadczenie w pracy z osobami queerowymi – obecnie pracuje w Queer Leben w Berlinie, gdzie wspiera młode osoby transpłciowe i ich rodziny. W Instytucie Psychoterapii SPLOT prowadzi sesje indywidualne oraz grupy wsparcia. Regularnie organizuje również warsztaty o tematyce związanej z LGBTQIA+ dla osób queerowych, sojuszników oraz psychologów i psycholożek, oraz psychoterapeutów i psychoterapeutek.

 

Jest zwolenniczką koncepcji peer2peer, co oznacza, że sama będąc osobą queer, korzysta ze swojego ucieleśnionego doświadczenia. W praktyce psychologicznej szczególnie ważne jest dla niej wsparcie pacjent* w znalezieniu ich własnej drogi do szczęśliwego i pełnego życia, niezależnie od utartych społeczno-kulturowych schematów.

 

Prowadzone przez Anię grupy wsparcia to przestrzeń, w której można doświadczyć,

potwierdzonej naukowo transformującej mocy grupy – uczestnictwo może pomóc w

zbudowaniu bliskich relacji, poprawić umiejętności komunikacyjne oraz przezwyciężyć niewspierające schematy. Jest to cenne narzędzie dla osób, które potrzebują wsparcia w rozwiązaniu problemów emocjonalnych i poprawy swojego samopoczucia.

Nowe edycje ruszają zawsze na jesień – w tym roku jest to grupa wsparcia dla osób queerowych, grupa wsparcia dla osób w spektrum aseksualności oraz aromantyczności, oraz grupa wsparcia dla osób z zaburzoną relacją z jedzeniem.

Więcej informacji znajduję się na podstronie [grupy wsparcia]. Wysoka jakość praktyki psychologicznej jest dla niej bardzo ważna, dlatego regularnie doszkala się oraz poddaje swoją praktykę psychologiczną i trenerską superwizji.

 

Aktualnie pogłębia wiedzę i umiejętności w obszarze gender studies na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie oraz uczestniczy w kursie psychoterapii systemowej w WTTS. Odbyła również psychoterapię własną w nurcie psychodynamicznym oraz Gestalt.

Wspiera osoby dorosłe:

- które doświadczają trudności w budowaniu relacji, zmagają się z niską samooceną czy negatywnym obrazem ciała

- szukające wsparcia w aktualnej sytuacji kryzysowej lub prze

chodzące właśnie przez duże zmiany

- chcące odkryć swoje mocne strony, tak, aby żyć w oparciu o swoje zasoby, a nie braki

- w rozwoju osobistym: uczenie się sposobów na radzenie ze stresem, samoregulacji emocji, stawiania granic czy nowych nawyków

- chcące przyjrzeć się temu, jaką mają płeć (proces może zakończyć się również opiniowaniem transpłciowości)- kwestionujące swoją orientację seksualną

- chcące pobadać temat szeroko pojętej queerowości: seksualności, płci, relacji

- doświadczające dysforii płciowej

- zmagające się z samoakceptacją i/lub zauważające utarte wzorce nienawiści wobec samego_samej siebie

- doświadczające trudności związanych z kontekstem społeczno-kulturowym, w którym żyją (np. doświadczenia dyskryminacji)

 

Szkoli i prowadzi konsultacje oraz warsztaty:

- dla psychologów*psycholożek i psychoterapeutów*psychoterapeutów, którzy chcą się lepiej przygotować do pracy z osobami LGBTQIA+

- dla specjalistów*specjalistek, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę o najnowsze badania naukowe w obszarze queeru i gender

- dla organizacji, które chcą uwrażliwić się na tematy LGBTQIA+, poznać język inkluzywny i zwiększyć świadomość mikroagresji, która wynika z nieuświadomionej dyskryminacji wzmacniające warsztaty dla osób queerowych

 

Wykształcenie

  •  Psychologia, jednolite studia magisterskie, Uniwersytet Warszawski (10/2017– 10/2022)

  •  Roczna Szkoła Trenerów, Grupa TROP (04/2018 – 06/2019)

  •  Gender Studies, Uniwersytet Humboldtów w Berlinie (10/2022 – obecnie)

  •  Kurs psychoterapii systemowej organizowany przez Wielkopolskie

  • Towarzystwo Terapii Systemowej WTTS (05/2023 – obecnie)

Doświadczenie zawodowe

  •  Instytut SPLOT – Instytut Psychoterapii i Terapii Seksuologicznej (06/2022 –obecnie)

  •  Queer Leben, Trialog GGmbh, Berlin (01/2023 – obecnie)

  • Queer@school, Jugendnetzwerk Lambda Berlin-Brandenburg e.V. (06/2015 –07/2017)

bottom of page