Terapia seksuologiczna

Terapia seksuologiczna adresowana jest do wszystkich osób, które poszukują wsparcia w zakresie swojej seksualności. Seksualność człowieka jest związana z jego funkcjonowaniem psychicznym, dlatego terapię seksuologiczną prowadzą psychoterapeuci seksuolodzy lub lekarze seksuolodzy. W Splocie oferujemy terapię obejmującą zarówno psychologiczny jak i biologiczny wymiar problemów seksualnych. Na konsultacje można się zapisać w sytuacji jakichkolwiek wątpliwości dotyczących funkcjonowania seksualnego, zarówno obaw związanych z pierwszym kontaktem seksualnym, antykoncepcją, bólem podczas stosunku seksualnego czy wątpliwościami dotyczącymi tożsamości czy orientacji seksualnej. Terapia jest wskazana dla osób, które doświadczają trudności w relacjach ze względu na problemy seksualne, może być prowadzona indywidualnie jak i w parze – na pierwszej konsultacji zostanie ustalona najbardziej dopasowana forma terapii seksuologicznej.

 

Zadaniem terapii seksuologicznej jest zidentyfikowanie przyczyny problemu, uwzględnienie psychoterapii jak i farmakoterapi, jeżeli zostanie wskazana przez lekarza współpracującego z psychoterapeutą. W ramach terapii uwzględniane są również ogólne wyniki badań, konsultacje ginekologiczne, urologiczne czy u endokrynologa. Interdyscyplinarne poszukiwanie przyczyny problemu pozwala postawić diagnozę i na jej podstawie zaplanować proces leczenia.

 

Problemy seksualne dotyczą również osób leczących się na inne zaburzenia psychiczne takie jak np. depresja czy zaburzenia lękowe. Nasi specjaliści uwzględniają wpływ przebiegu choroby, leków używanych w trakcie terapii na seksualność pacjenta, w związku z tym można zgłosić się na konsultację lub terapię krótkoterminową dotyczącą problemu, który pojawił się w wyniku innego leczenia. Najczęściej pojawiającymi się zaburzeniami seksualnymi w wyniku leczenia psychiatrycznego są zaburzenia libido czy erekcji – warto wtedy skonsultować to ze specjalistą.

 

Problemy dotyczące seksualności obejmują szereg bardzo różnych dolegliwości, szczególnie warto skorzystać z konsultacji jeżeli występują zaburzenia erekcji, zaburzenia orgazmu, zmiana w odczuwanym libido, dyskomfort spowodowany bólem podczas stosunku. Specjalista udzieli wsparcia w zakresie wątpliwości dotyczących orientacji czy tożsamości seksualnej, które mogą wpływać na ogólny obraz siebie, niechęć do własnego ciała, kontaktów seksualnych. Jeżeli z powodu seksu pojawiają się problemy w relacji można rozpocząć proces pary lub indywidualny żeby poprawić funkcjonowanie seksualne w parze.

Wszystkie sytuacje nadużyć seksualnych w dzieciństwie, relacjach w życiu dorosłym są warte pracy z seksuologiem. Bardzo trudne doświadczenia, o których trudno rozmawiać często przybierają formę wstydu i wyparcia, które rzutuje na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Terapia pozwala zadbać o zdrowie psychiczne i własną seksualność kształtującą się na trudnych doświadczeniach.

 

 

Jeżeli doświadczasz wątpliwości lub masz jakiekolwiek obawy, które według Ciebie dotyczą Twojej seksualności lub Twoich relacji możesz skorzystać z darmowej konsultacji online w trakcie, której dowiesz się czy ta forma terapii, konsultacji lub wsparcia edukacyjnego jest dla Ciebie.