top of page

O "męskich" nowotworach w SexAudycji radia TOK FM dr Robert Kowalczyk i prof. Jakub Kucharz

Listopad chyli się już ku końcowi, a my niestrudzenie zachęcamy Was do dołączenia do akcji #movember, która skupia się na szeroko pojętej profilaktyce onkologicznej - tj. profilaktyce nowotworów jąder, prącia i prostaty.


Samobadanie jąder to proste, ale niezwykle ważne badanie, które ratuje życie! Wykrycie raka jąder w jego I stadium (a więc ograniczonego wyłącznie do jąder) zapewnia 5-letnie przeżycie 99% chorych.

Tymczasem brak odpowiedniej profilaktyki (w tym m.in. regularnego samobadania jąder) znacząco opóźnia wykrycie nowotworu, co znacząco pogarsza rokowanie - w stadium uogólnienia raka jąder (czyli gdy obecne są odległe przerzuty) odsetek 5-letnich przeżyć wynosi już tylko 73%.Nie czekaj na specjalną okazję - wykonaj badanie już dzisiaj! Jak to zrobić? Oto krótka instrukcja:

  1. Samobadanie jąder powinno być wykonywane regularnie - optymalnie co 4 tygodnie. Aby tą regularność zachować, najlepiej wyznaczyć sobie łatwą do zapamiętania datę, np. pierwszy lub ostatni dzień miesiąca.

  2. Samobadanie wykonuj w trakcie lub tuż po ciepłej kąpieli/prysznicu - skóra i mięśnie worka mosznowego są wówczas rozluźnione, co ułatwi Ci wyczucie ewentualnych zgrubień lub guzków.

  3. Badanie najlepiej wykonywać w pozycji stojącej. Badaj jedno jądro na raz, powoli i dokładnie - poświęć badaniu tyle czasu, ile potrzebujesz, aby upewnić się, że nic nie wzbudza Twoich podejrzeń.

  4. Na początek chwyć delikatnie palcami worek mosznowy u nasady prącia - powinieneś wówczas wyczuć biegnący w tym rejonie powrózek nasienny. Możesz lekko ścisnąć, aby jądra nie przemieszczała się za bardzo podczas badania.

  5. Drugą ręką przetaczaj delikatnie jądro między palcami w poszukiwaniu guzków, zgrubień lub innych nieprawidłowości. Zbadaj je skrupulatnie z każdej strony, a następnie powtórz tą czynność z drugim jądrem.

  6. W górnym biegunie jądra możesz wyczuć niewielkie zgrubienie - będzie to najprawdopodobniej najądrze, które się tam znajduje. Nie powinno ono budzić Twojego niepokoju.

Co natomiast powinno Cię zaniepokoić? Samobadanie jąder powinno być bezbolesne, jeśli jednak w jego trakcie pojawi się ból lub dyskomfort, jeśli zauważysz obrzęk w obrębie moszny lub wyczujesz guzki czy zgrubienia, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.


W ramach profilaktyki onkologicznej warto także poszerzać swoją wiedzę dotyczącą "męskich" nowotworów:

  • Kto znajduje się w grupie ryzyka?

  • Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty?

  • I jak wygląda leczenie raka jąder, prącia i prostaty?

Tego i wiele, wiele więcej dowiecie się z najnowszego wydania SexAudycji radia TOK FM, z udziałem naszego eksperta - dra Roberta Kowalczyka oraz onkologa - prof. Jakuba Kucharza.


Ich rozmowę znajdziecie poniżej oraz na stronie radia TOK FM.
Comments


bottom of page