W ostatnich latach wiele mówi się o stereotypach dotyczących płci, o ich wpływie na naszą codzienność i o tym, dlaczego nie powinniśmy ich powielać.
Stereotypy zmieniają się na przestrzeni lat. Zmienia się także nasze spojrzenie na nie. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, co mówimy, a zwroty "mężczyźni nie płaczą" czy "prowadzisz jak baba" słyszymy (na szczęście!) coraz rzadziej.
Mimo tego, że widzimy ten bezpośredni krzywdzących aspekt postrzegania ludzi przez pryzmat stereotypów, schematy dotyczące płci są w nas głęboko zakorzenione i często nieuświadamiane. Powielamy modele "tradycyjnego" podziału obowiązków w związku oraz ról w nim pełnionych, nie zastanawiając się nad tym, czy te nam tak naprawdę pasują.
Również w sypialni często z automatu podporządkowujemy się i zachowujemy w określony sposób, bo "mężczyzna musi być męski", a "kobieta - delikatna i kobieca".
Czym tak naprawdę są "męskość" i "kobiecość" i jak je definiujemy?
Jaki jest stereotypowy mężczyzna? Co sprawia, że kobiety czują się bardziej "kobieco"?
Co oznacza budowanie relacji partnerskiej?
Jak wyglądają stereotypy płciowe w związkach jednopłciowych?
I w końcu - czy zakorzenione w nas stereotypy dotyczące płci (również te nieuświadamiane) mogą wpływać na nasze życie seksualne i czerpaną z seksu przyjemność?
Te zagadnienia w SexAudycji radia TOK FM poruszają dr Robert Kowalczyk i dr Aleksandra Krasowska.
Podcast z ich rozmowy znajdziecie poniżej oraz na stronie radia TOK FM.
Comments